Zarządzanie czasem w biznesie – poznaj metody i techniki

Zarzadzanie czasem

Czas to pieniądz, odpowiednie zarządzanie czasem to więc klucz sukcesu w biznesie. Z tego powodu tak ważne jest poznanie i wprowadzenie w życie kilku technik zarządzania czasem, które możecie poznać na szkoleniu zarządzania czasem organizowane przez krakowską firmę szkoleniową Maciołek.

Techniki zarządzania czasem w biznesie

Podstawową i bardzo efektywnym sposobem na umiejętne gospodarowanie swym czasem jest tworzenie i używanie list. Na świecie praktycznie nie żadnego sprawdzonego systemu zarządzania czasem, który nie obracałby się wokół konieczności tworzenia i korzystania z list. Mózg to nie komputer, nie można nosić wszystkich informacji w głowie. Lista powinna być dopasowana do danej osoby i jej pracy i może przykładowo zawierać:

  • Harmonogram pracy w ujęciu dziennym, tygodniowym, miesięcznym oraz rocznym
  • Lista telefoniczna – na wypadek, gdy nasz telefon się rozładuje/popsuje a będzie trzeba wykonać pilne połączenie.
  • Lista konferencji – w natłoku wydarzeń, można przegapić ważne spotkanie, trzeba więc robić wszystko by eliminować takie zdarzenia

Druga technika coraz częściej wykorzystywana jest związana z optymalnym wykorzystaniem swego komputera. Nie ma nic gorszego niż ciągłe poszukiwanie plików po dyskach i nośnikach przenośnych. Wszelkie prace i pliki należy odpowiednio segregować i nazywać. Można korzystać z oprogramowania, które nam to ułatwi.

Po trzecie ustalaj priorytety i np. unikaj mało ważnych spotkań (dla wielu ludzi spotkania są miejscem, gdzie można porozmawiać i … uciec od pracy). Trzeba robić wszystko aby unikać sytuacji w których po prostu marnujesz czas.

Bądź asertywny – cecha ta przydaj się w każdy elemencie związanym z pracą, także z organizacją czasu własnego. Niektórzy ludzi, z natury pracowici, mają tendencję do robienia zbyt wielu rzeczy na raz. Każdy jest tylko człowiekiem bez możliwości np. pojawienia się w dwóch lub trzech miejscach naraz.

Piąta istotna technika zarządzania czasem polega na jego umiejętnym wykorzystaniu w każdej sytuacji. Przykładowo kiedy czeka Cię długa podróż służbowa przykładowo kilkugodzinny przejazd w pociągu, przygotuj się do tego. Zamiast bezczynnie patrzeć przez okno możesz np. przeczytać książkę dotyczącą rozwoju osobistego.

Related posts