Zalety i wady przeprowadzania szkoleń biznesowych w korporacji

Szkolenia biznesowe w korporacji

Korporacje słyną z tego, że ich pracownicy są dobrze wykwalifikowani i stopniowo wspinają się po szczeblach ścieżki kariery. Dlatego też bardzo ważne są szkolenia biznesowe prowadzone właśnie w korporacjach. Pracownicy takich dużych firm mogą odnieść z nich wiele korzyści. Jednakże szkolenia biznesowe w korporacjach mogą mieć też swoje wady. Jakie szkolenia są najlepsze i najbardziej korzystne dla wszystkich?

Indywidualne czy grupowe?

Założeniem szkoleń biznesowych ma być głównie zwiększenie efektywności pracy lub też przekazanie wiedzy o najnowszych technologiach czy programach, które w firmie będą używane. Jednak szkolenia można podzielić też ze względu na ilość uczestników. Bardzo często dla pracowników korporacyjnych wyższego szczebla organizowane są szkolenia indywidualne dopasowane do ich grafika. I takie szkolenia zawsze są najbardziej pożyteczna dla osoby, która się na nich uczy.

Natomiast ze względu na wysokie koszty szkoleń większość zajęć przeznaczonych dla szeregowych pracowników odbywa się w grupach. To może być wadą zarówno dla prowadzącego jak i dla uczestników. Nie każdy instruktor czy prelegent jest w stanie podzielić czas szkolenia tak, aby każdy uczestnik dostał choć kilka minut tylko dla siebie. Z drugiej strony też nie wszystkie osoby są w stanie uczyć się podczas zajęć grupowych, ponieważ zwykle panuje na nich większy hałas i można się co chwile rozpraszać.

Częste szkolenia są potrzebne

W korporacjach można też zanotować duży ruch pracowników. Może się więc okazać, że na przykład szkolenie w zakresie optymalizacji pracy organizowane jest co 3 miesiące, ponieważ zmieniło się tak wielu pracowników, że jest ono potrzebne. Jednak, jeśli jest to szkolenie grupowe to nie da się ukryć, że będą na nim także pracownicy, którzy już wcześniej na nim byli i będzie to dla nich strata czasu, a dla firmy pieniędzy, które ten pracownik potencjalnie w tym czasie by dla niej zarobił. Także osoba prowadząca szkolenie będzie musiała zająć czymś takie osoby, aby się nie nudziły i odniosły ze szkolenia pożytek.

Related posts