Telepraca jako nietypowa forma zatrudnienia

Telepraca

Telepraca- czym tak właściwie jest? Większości z Nas kojarzy się pewnie z pracą dla studentów, którzy podejmują współpracę z firmami, które oferują pracę w luźnym wymiarze godzin. Co jest oczywiście prawdą, ale telepraca jest też dla osób niepełnosprawnych, które z wiadomych przyczyn nie mogą podjąć się pracy fizycznej oraz dla mam, które nie byłby w stanie pogodzić pracy w pełnym wymiarze godzin z wychowywaniem dziecka i prowadzeniem domu.

Najważniejszym aspektem, który warto znać jest to, że tego typu praca dzieli się na kilka typów:

Telepraca biurowa- jest to praca w siedzibie firmy dzięki czemu mamy dostęp do całego potrzebnego sprzętu i nie musimy martwić się niczym poza kontaktem z klientem. Z tym typem pracy mamy do czynienia zwykle, gdy pracujemy w dziale reklamacji i często jedynie odbieramy telefony, notując uwagi od klientów firmy. Jest też druga opcja, a mianowicie marketing telefoniczny, który również często odbywa się w biurze. Namawiamy klientów do zakupu danych produktów lub też do skorzystania z usług danej firmy. Druga opcja jest nieco trudniejsza, ale niesie też za sobą większe zarobki i możliwość zdobycia doświadczenia w branży handlowej.

Telepraca domowa (home-based teleworking)- jest to praca w domu i wymaga od nas posiadania telefonu bądź też komputera, na którym znajduje się specjalny program, pozwalający nam na swobodne rozmowy z klientem za pomocą mikrofonu komputerowego. Jest to zdecydowanie rodzaj pracy przeznaczony dla osób, które nie mogą z jakiegoś powodu wychodzić z domu. Najczęstszym rodzajem pracy jest właśnie marketing telefoniczny. Zaletą pracy w domu jest przede wszystkim możliwość wykonywania swoich obowiązków w godzinach, które nam odpowiadają. Oczywiście należy uwzględnić fakt, że klienci nie przepadają za tym, gdy ktoś wydzwania do nich z samego rana lub późnym wieczorem, ale za to cała reszta dnia jest do naszej dyspozycji.

Telepraca zamienna- jest to połączenie pracy domowej i biurowej, co jest dość interesującą alternatywą. Zwykle pracuje się kilka dni w biurze, a kilka dni w domu. Taka praca daje nam możliwość sprawdzenia się na obu płaszczyznach, a także dopasowania pracy do planu tygodnia.

Gdzie zatem szukać ofert telepracy?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepiej jest korzystać z serwisów internetowych, na których ogłaszają się pracodawcy. Najłatwiej jest znaleźć taką pracę w dużych miastach ze względu na to, że właśnie tam są siedziby firm, które oferują tego typu pracę. 

Ile można zarobić w taki sposób?

Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od Nas. Zwykle otrzymujemy stawkę godzinową, więc wszystko zależy od tego, ile czasu poświęcimy na wykonywanie naszych obowiązków. Stawka godzinowa zapewne będzie większa w Warszawie, a nieco mniejsza na przykład w Łodzi. Jeśli jesteśmy zdolni i dobrze idzie nam sprzedaż, to bardzo możliwa będzie dodatkowa premia, więc warto się starać, aby wypaść jak najlepiej. 

Czy warto podjąć taką pracę?

Według mnie tak. To idealna forma pracy dla osób, które chcą sobie dorobić. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, osobą niepełnosprawną, matką z dzieckiem, a nawet starszym panem, który potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Warto pracować w tego typu miejscach, bo oprócz wynagrodzenia, zdobywamy też doświadczenie, które może nam się później przydać przy aplikowaniu na inną posadę. Tak jak w każdej innej pracy mamy swoje obowiązki i prawa, które warto znać. Najważniejsze z nich możesz poznać na szkoleniach z prawa pracy przeprowadzanych przez krakowską firmę szkoleniową – Maciołek&Wspólnicy.

Related posts