Jak dobrze się zaprezentować podczas wystąpienia publicznego?

Szkolenie - wystąpienia publiczne

Jak dobrze się zaprezentować podczas wystąpienia publicznego?

Podczas wystąpień publicznych zadaniem przemawiającego jest jak najlepsze i najbardziej zrozumiałe przekazanie posiadanych przez niego informacji słuchaczom. Każdy występujący chce także jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością. Publiczne wystąpienia są także nieodłącznym elementem obowiązków osób zasiadających na stanowiskach kierowniczych. Przemawiają oni bowiem nie tylko przed swoimi podwładnymi, lecz do ich zadań należy także składanie ustnych raportów dla swoich przełożonych oraz zarządu firmy.

Publiczne wystąpienia przed dużą publicznością często są stresujące i problematyczne dla wielu osób. Istnieje kilka ważnych elementów, które powinien znać każdy, komu zdarza się przemawiać przed większą grupą osób.

Przed wystąpieniem przygotuj notatki

Jeśli czeka nas większe wystąpienie, warto odpowiednio wcześniej przygotować sobie na kartce jego plan. Aby to zrobić wypisujemy, najlepiej w punktach, najważniejsze zagadnienia, o których będziemy mówić. Następnie rozwijamy każde z nich tworząc coś w rodzaju notatek. Warto najistotniejsze elementy, na których zapomnienie nie możemy sobie pozwolić, zakreślić kolorowymi podkreślaczami. Dzięki temu, łatwiej będzie nam zapamiętać treść naszego wystąpienia oraz ją później odtworzyć.

Naucz się treści przemówienia na pamięć

Nie ma chyba nic gorszego do przemawiającego, który czyta treść swojego wystąpienia z kartki. Owszem, każdy ma prawo do posiadania notatek, aby w razie „zgubienia myśli”, mógł szybko odnaleźć ciąg dalszy przemowy, ale najlepiej jest opanować pamięciowo całe wystąpienie. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy budować nasz prestiż oraz poważanie wśród ludzi, do których mówimy. Profesjonaliści bowiem zawsze wygłaszają swoje wystąpienia z pamięci.

Zadbaj o odpowiedni strój i schludny wygląd

Dobór odpowiedniego stroju zależy w dużej mierze od specyfiki miejsca oraz rodzaju odbiorców, do których będziemy się zwracać. W każdym jednak wypadku należy ubrać się elegancko i schludnie. Pamiętajmy w tym miejscu, że uczestnicy naszego wystąpienia nie będą jedynie słuchać tego, co mamy im do powiedzenia, ale będą na nas także patrzeć. Elegancki i odpowiednio dobrany do sytuacji ubiór uczyni z nas w ich oczach osobę kompetentną i profesjonalną.

Zadbaj o odpowiednią oprawę przemówienia

Warto jest uzupełnić swoje przemówienie o prezentacje, wykresy, czy zdjęcia. Ubarwi to całe nasze wystąpienie, a dzięki obecności elementów wizualnych, nasi słuchacze lepiej i szybciej przyswoją sobie przekazywane przez nas informacje.

Zadbaj o dobrą dykcję i jakość twojego głosu

W trakcie przemowy zwracajmy także szczególną uwagę na ton naszego głosu oraz zadbajmy o jego odpowiednią modulację. Pozwoli to nam na podkreślenie najważniejszych informacji oraz da nam lepsze zrozumienie ze strony słuchaczy. Starajmy się także mówić w odpowiednim tempie tak, aby każdy z uczestników zdążył przyswoić sobie przekazane mu informacje. Zadbajmy także o nawiązanie kontaktu ze słuchaczami. Starajmy się mówić w taki sposób, aby przekazywane przez nas treści były interesujące dla odbiorców.

Utrzymuj kontakt wzrokowy ze słuchaczami

Oprócz samych słów, niezwykle ważnym elementem dobrego wystąpienia, jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego z publicznością. W tym celu patrzmy w oczy naszym słuchaczom. Dzięki temu każdy z nich będzie czuł, że nasze przemówienie jest skierowane właśnie do niego.

Mamy nadzieje, że w tym artykule znalazłeś parę cennych informacji, które ułatwią Ci przygotowania do wystąpień publicznych. Jeżeli chciałbyś poznać profesjonalne tajniki wystąpień publicznych możesz skorzystać z kursu publicznego wystąpienia organizowanego przez firmę szkoleniową Maciołek&Wspólnicy .

Related posts